Darmowa dostawa od 300 zł
Bernardyn_tło

Największe rasy psów – część 3

W trzeciej i ostatniej części cyklu artykułów o największych rasach psów dowiesz się o takich olbrzymich rasach, jak Mastif tybetański, Moskiewski stróżujący, Dog niemiecki oraz innych ogromnych psach, które mogą stać dla ciebie zarówno najlepszym przyjacielem, jak i poważnym niebezpieczeństwem.

Mastino napoletano (mastif neapolitański)

Mastino napoletano (mastif neapolitański)

Te potomkowie walecznych mastifów wyglądają bardzo imponująco. Kiedyś te ogromne psy walczyły na arenach z bykami, gladiatorami oraz innymi psami, ale z czasem ich wygląd i charakter trochę przeobraziły się.

Z mastino napolitano tworzą doskonałych strażników, dozorców i ochroniarzy, poza tym oni się świetnie czują na polowaniu. Kiedyś neapolitańskie mastify polowali na dużych leśnych zwierząt, i jeden taki pies mógł poradzić sobie z dużym dzikiem lub nawet niedźwiedziem. Tylko wydaje się, że te psy są powolne i niezgrabne, bo przy najmniejszym niebezpieczeństwie mastino napoletano błyskawicznie reaguje i zadaje zębami ciężkie okaleczenia.

Moskiewski stróżujący

Jedna z młodych roboczych ras, uzyskana dzięki krzyżowaniu różnych ras. W tym uczestniczyli bernardyny, nowofundlandy, charty, ogary i owczarki kaukaskie. Do stworzenia tej rasy podchodziły z największą powagą, dlatego wynik jest godny uwagi. Pies pożyczył wygląd bernarda i owczarka kaukaskiego, okazał się bardzo zwinny, wytrzymały i pracowity.

Mimo, że moskiewski stróżujący jest rodzinnym psem, te niezależne i duże zwierzę pasuje nie wszystkim i wymaga poważnej nauki i wczesnego wychowania.

Moskiewski stróżujący

Dog niemiecki

Dog niemiecki

Postawny przystojniak, Apollo wśród psów, dog niemiecki nigdy nie pozostaje bez uwagi, pojawiając się w miejscu publicznym. Ich przodkowie byli prawdziwymi bojownikami, odważnymi i nieustraszonymi, ale nowoczesny pies ma bardziej dobroduszny charakter i jest pozbawiony tej pierwotnej agresji. Ale mimo to, właściciel musi dać pupilowi dobre wychowanie, ponieważ jest to dość duże zwierzę i ono może stać się przyczyną problemów.

Podobnego psa mogą mieć nawet niedoświadczeni właściciele, ale pod warunkiem, że w wychowaniu niemieckiego doga weźmie udział profesjonalny trener, uwzględniający cechy tej rasy.

Nowofundland

Kanadyjska rasa psów, której przedstawiciele charakteryzują się zrównoważonym charakterem, wytrzymałością i niezwykle sympatycznym wyglądem. Patrząc na nich nie występuje uczucie lęku lub strachu, a jedynie podziw.

Kiedyś nowofundlandy były doskonałymi pomocnikami dla wędkarzy, bo mogli nurkować nawet w lodowatej wodzie i wyjmowali nie tylko sieci, ale i ludzi, którzy zginęli w wodzie. Współczesne psy też kochają wodę i do dzisiaj nie stracili błon między palcami.

Nowofundland

Rottweiler

Rottweiler

Jest to jedna z najbardziej popularnych ras dużych, która pochodzi z Niemiec, ale zyskała sobie sławę na całym świecie. Dlaczego ta rasa jest tak słynna? Przede wszystkim, jej przedstawiciele są bardzo inteligentne i pojętne, świetnie poddawają się tresurze i mogą wykonywać zarówno służbowe obowiązki, jak i strzec, wartować.

Takie wytrzymałe zwierzę jak rottweiler nie wymaga szczególnej pielęgnacji, jednak jest on w stanie wykazać chytrość, sprawdzając, czy może dominować nad właścicielem. Pies potrzebuje nauki oraz dobrego wychowania, w przeciwnym razie można dostać psa, który nie będzie podlegał.

Borzoj (chart rosyjski)

Jak i inne charty, borzoj – to wdzięczny, nie pozbawiony arystokratyzmu pies, bardzo szybki, mający dobre myśliwskie cechy.

Bajki o tym, że chart rosyjski jest głupym psem, nie poddający się tresurze, nigdy nie były prawdą. W rzeczywistości, borzoj ma pewną wąską specjalizację – to jest pies myśliwski i w tym trudno mu znaleźć równych. Oczywiście, że charty rosyjskie nie są uniwersalnymi psami, które pełnią wiele funkcji, i nie trzeba od psów tej rasy wymagać niemożliwego.

Borzoj (chart rosyjski)

Czarny terier rosyjski

Czarny terier rosyjski

Czarne teriery – to duże psy z gęstą sierścią, zasłaniającą nawet oczy, przeznaczone do wartowniczej służby. Te zwierzęta potrzebują specjalnej tresury, ponieważ bez tego są niebezpiecznymi psami.

Czarne teriery są dumą rosyjskiej kinologii, ponieważ dla rasy była przygotowana misja specjalna – udział w operacjach wojskowych. Ale kiedy wojny pozostały w przeszłości, psy jednak okazały się przydatne. Oprócz armii, zaczęli ich używać do pracy rolnej.

Bernardyn

Przodkami bernardynów były psy ratownicy, które mieszkały w klasztorach w Alpach i mogły znaleźć ludzi, pochowanych pod ogromną ilością śniegu. Taka odpowiedzialna praca nauczyła zwierząt działać samodzielnie, nie zwlekać i nie bać się.

Wiele osób uważa bernardynów za wzorzec spokoju, oddania i miłości do ludzi. Mimo dużych rozmiarów, przedstawiciele tej rasy nie są agresywne, bardzo lubią dzieci i rozumieją właściciela jak nikt inny.

Bernardyn

Mastif tybetański

Jedna z najdroższych ras psów, która pojawiła się w Tybecie kilka tysięcy lat temu. Dzięki temu, że tybetańscy mnisi żyli samotnie, psy praktycznie zachowały swój zachwycający wygląd, ponieważ z powodu objętości sierści i dużych rozmiarów psy przypominają lwów.

Jest to poważny rasa, która wymaga specjalnego podejścia. Mastify tybetańskie mają tendencję do dominacji, mają potężne ochroniarskie instynkty i potrafią przejawiać agresję do tych osób i ludzi, którzy nawet przypadkowo wejdą na ich terytorium. W domu ten pies znajdzie wspólny język ze wszystkimi członkami rodziny i będzie zaciekle ich bronić.

Dog de Bordeaux (mastif francuski)

Już po jednym spojrzeniu staje się jasne, że w rodzinie tych potężnych zwierząt były psy bojowe. Francuskie mastify zachowały przerażający wygląd, ale ich charakter przeszedł wiele zmian. Dziś to flegmatyczny, spokojny pies, który kocha swoją rodzinę. Dog de Bordeaux bardzo ciężko znosi rozłąkę, do obcych odnosi się ostrożnie, ale nie będzie atakować bez powodu.

Podczas nauki warto wziąć pod uwagę, że ten gigant nie będzie żwawo biec i wykonywać polecenia, początkowo obmyśli  rozwiązanie danego mu zadania, i nie warto bez sensu go popędzać.

2 thoughts on “Największe rasy psów – część 3”

  1. Uwielbiam rottweilerów! Jeszcze w moim dzieciństwie u ojca w pracy był szczeniak tej pięknej rasy, musiał potem być psem strożującym. Ale dopóki był szczeniakiem – spędzaliśmy dużo czasu razem 😀 W końcu zaczęło mi coś ciekawić w pracy taty 🙂

  2. A moją ulubioną rasą jest Bernardyn. Zakochałam się w tych psów jeszcze po filmie Beethoven ❤️❤️❤️ Na żal nie mogę trzymać w mieszkaniu takiego psa, może kiedyś…

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *