Darmowa dostawa od 300 zł
biały bulterier

Bulterier

Podstawowe informacje


Nazwa rasy:
Bulterier

Kraj pochodzenia: wielka Brytania
Czas powstania rasy: 1862 rok
Typ: Teriery
Waga: 25 – 36 kg
Wysokość w kłębie: 44 – 51 cm
Długość życia: 10 – 12 lat
Cena szczeniąt: 250 – 1100 $

Ocena cech rasy:

Zdolność adaptacji

4/5

Linienie

3/5

Czułość 

3/5

Potrzeba ćwiczeń

4/5

Potrzeba społeczeństwa

5/5

Życie w mieszkaniu

3/5

Grooming 

1/5

Życzliwość w nieznanym środowisku

5/5

Tendencja do szczekania

4/5

Zdrowie

5/5

Ochrona swojego terytorium

5/5

Życzliwość do kotów

2/5

Inteligencja

4/5

Wychowanie i tresura

2/5

Życzliwość do dzieci

3/5

Aktywność

5/5

Spostrzegawczość

5/5

Życzliwość do innych psów

2/5
happy bulterier

Opis rasy

Bulterier to pies, który bardzo przywiązuje się do człowieka i stara się oddać całą swoją uwagę i miłość do właściciela. Główny warunek w wychowaniu i nauczaniu bulteriera –  wczesna socjalizacja, w przeciwnym razie zwierzę może wykazywać agresję. Psy tej rasy dobrze nadają się dla rodzin, które prowadzą aktywny tryb życia.

Bulteriera trudno pomylić z innymi rasami. Specyficzny kształt głowy, muskularne ciało i kapryśny charakter psa – to są jego charakterystyczne cechy. Tego psa można spotkać na obrazach różnych artystów i w wielu reklamach. To zwierzę jest pełne energii, ma miękkie serce, bezgranicznie lubi dzieci i rodzinę. Zwierzak uwielbia chodzić na spracery z właścicielem, zawsze dotrzyma mu towarzystwa podczas biegania lub po prostu podczas aktywnej zabawy.

Przed tym, jak wziąć tego psa do domu należy wiedzieć, że istnieje wiele nieprawdziwych informacji o tej wspaniałej rasie. Dlatego ważne jest, aby dowiedzieć się wszystkich cech charakteru bulteriera przed dokonaniem wyboru tego psa. Znajomość cech rasy pozwoli w przyszłości uniknąć rozczarowań i niepowodzeń w wychowaniu.

Główne zalety tej rasy: łatwa w pielęgnacji sierść (słabe objawy linienia), przycinanie pazurów i czyszczenie uszy w miarę potrzeby (średnio 1 raz na dwa tygodnie). Wady rasy: wymaga gruntownego mycia po spacerach w deszczowe dni, a także konieczność spędzania całego dnia wraz z rodziną.

Charakter bulteriera

Rasa pojawiła się bardzo dawno temu. Te psy były hodowane do udziału w walkach psów. To było odważne, uparte i bardzo silne zwierzę. Ale bojowy charakter tych psów z czasem uciszył się, dlatego nasz nowoczesny bulterier jest wiernym i wesołym psem, doskonałym towarzyszem dla rodziny z aktywnym stylem życia. Te zwierzęta uwielbiają przebywać wśród ludzi i być uczestnikami wszystkich imprez rodzinnych. Tu można przeczytać o życiu przemiłego bulteriera Cahira i jego spacerach z rodziną.

mordka bulteriera

Utrzymanie i pielęgnacja

Dbać o bulterierze bardzo łatwo. Aby utrzymać sierść w dobrym stanie wystarczy cotygodniowego czesania, które będzie kluczem do czystej, błyszczącej sierści. Najbardziej aktywne linienie u tych psów odbywa się wiosną i jesienią, w tym okresie, czesanie pupila należy robić każdego dnia.

Bulterier nie wymaga częstych kąpieli. Wielu właścicieli tych psów wykorzystują suchy szampon lub zwykłe wilgotne chusteczki. Tego czasami wystarcza, aby utrzymać sierść w czystości i zapobiec powstawaniu nieprzyjemnego zapachu.

Bulterier, jak i wszystkie psy, wymaga kontroli stanu uszu. Należy to robić co tydzień. Jako środek do czyszczenia uszu jest używana specjalny roztwór, wyznaczony przez lekarza weterynarii.

Cotygodniowe czyszczenie zębów zapewni ich zdrowie i pozwoli uniknąć nieprzyjemnego zapachu z ust. Co do pazurów, to trzeba je przycinać w miarę potrzeby.

Tresura i szkolenie

Bulteriery bardzo inteligentne. Proces uczenia się należy zacząć od najmłodszych lat. Zajęcia powinny odbywać się w spokojnej atmosferze, a trwać – nie bardzo długo, bo inaczej to wszystko szybko się znudzi psa, nawet jeśli używać smakołyków.

Szkolenie i tresura tych zwierząt powinna być systematyczna, a od trenera potrzebne są wytrwałość i rygor. Czasami, nawet po udanym treningu, bulterier może przejawiać upór i po prostu zrezygnować z wykonywania poleceń. Takie zachowanie zawsze trzeba odrazu przerywać.

Jeśli w rodzinie są małe dzieci, szczeniak musi komunikować się z nimi od pierwszego dnia pojawienia się w domu. Bulteriery bardzo lubią dzieci swojej rodziny, ale czasami mogą wykazywać agresję w stosunku do obcych dzieci, więc psa trzeba nauczyć się komunikować się nie tylko ze swoimi, ale i z innymi dziećmi. W związku z tym bardzo ważna jest wczesna socjalizacja, która będzie kluczem do wychowania zdrowego i kochającego psa.

Zdrowie i choroby

Średnia długość życia bulteriera wynosi około 10-12 lat. Najczęstsze problemy zdrowotne: alergia, wrodzona głuchota, dziedziczna nefropatia, dysplazja zastawki mitralnej, zwichnięcia rzepki, biodra i dysplazja stawów łokciowych, a także niedobór cynku. Często występują problemy z oczami i sercem. Powszechne są przypadki chorób nowotworowych.

Kilka ciekawych faktów o bulterierach

1 thought on “Bulterier”

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *