Podstawowe informacje
Nazwa rasy: Bulterier
Kraj pochodzenia: wielka Brytania
Czas powstania rasy: 1862 rok
Typ: Teriery
Waga: 25 – 36 kg
Wysokość w kłębie: 44 – 51 cm
Długość życia: 10 – 12 lat
Cena szczeniąt: 250 – 1100 $
Ocena cech rasy:
Zdolność adaptacji
Linienie
Czułość
Potrzeba ćwiczeń
Potrzeba społeczeństwa
Życie w mieszkaniu
Grooming
Życzliwość w nieznanym środowisku
Tendencja do szczekania
Zdrowie
Ochrona swojego terytorium
Życzliwość do kotów
Inteligencja
Wychowanie i tresura
Życzliwość do dzieci
Aktywność
Spostrzegawczość
Życzliwość do innych psów

Opis rasy
Bulterier to pies, który bardzo przywiązuje się do człowieka i stara się oddać całą swoją uwagę i miłość do właściciela. Główny warunek w wychowaniu i nauczaniu bulteriera – wczesna socjalizacja, w przeciwnym razie zwierzę może wykazywać agresję. Psy tej rasy dobrze nadają się dla rodzin, które prowadzą aktywny tryb życia.
Bulteriera trudno pomylić z innymi rasami. Specyficzny kształt głowy, muskularne ciało i kapryśny charakter psa – to są jego charakterystyczne cechy. Tego psa można spotkać na obrazach różnych artystów i w wielu reklamach. To zwierzę jest pełne energii, ma miękkie serce, bezgranicznie lubi dzieci i rodzinę. Zwierzak uwielbia chodzić na spracery z właścicielem, zawsze dotrzyma mu towarzystwa podczas biegania lub po prostu podczas aktywnej zabawy.
Przed tym, jak wziąć tego psa do domu należy wiedzieć, że istnieje wiele nieprawdziwych informacji o tej wspaniałej rasie. Dlatego ważne jest, aby dowiedzieć się wszystkich cech charakteru bulteriera przed dokonaniem wyboru tego psa. Znajomość cech rasy pozwoli w przyszłości uniknąć rozczarowań i niepowodzeń w wychowaniu.
Główne zalety tej rasy: łatwa w pielęgnacji sierść (słabe objawy linienia), przycinanie pazurów i czyszczenie uszy w miarę potrzeby (średnio 1 raz na dwa tygodnie). Wady rasy: wymaga gruntownego mycia po spacerach w deszczowe dni, a także konieczność spędzania całego dnia wraz z rodziną.
Charakter bulteriera
Rasa pojawiła się bardzo dawno temu. Te psy były hodowane do udziału w walkach psów. To było odważne, uparte i bardzo silne zwierzę. Ale bojowy charakter tych psów z czasem uciszył się, dlatego nasz nowoczesny bulterier jest wiernym i wesołym psem, doskonałym towarzyszem dla rodziny z aktywnym stylem życia. Te zwierzęta uwielbiają przebywać wśród ludzi i być uczestnikami wszystkich imprez rodzinnych. Tu można przeczytać o życiu przemiłego bulteriera Cahira i jego spacerach z rodziną.

Utrzymanie i pielęgnacja
Dbać o bulterierze bardzo łatwo. Aby utrzymać sierść w dobrym stanie wystarczy cotygodniowego czesania, które będzie kluczem do czystej, błyszczącej sierści. Najbardziej aktywne linienie u tych psów odbywa się wiosną i jesienią, w tym okresie, czesanie pupila należy robić każdego dnia.
Bulterier nie wymaga częstych kąpieli. Wielu właścicieli tych psów wykorzystują suchy szampon lub zwykłe wilgotne chusteczki. Tego czasami wystarcza, aby utrzymać sierść w czystości i zapobiec powstawaniu nieprzyjemnego zapachu.
Bulterier, jak i wszystkie psy, wymaga kontroli stanu uszu. Należy to robić co tydzień. Jako środek do czyszczenia uszu jest używana specjalny roztwór, wyznaczony przez lekarza weterynarii.
Cotygodniowe czyszczenie zębów zapewni ich zdrowie i pozwoli uniknąć nieprzyjemnego zapachu z ust. Co do pazurów, to trzeba je przycinać w miarę potrzeby.
Tresura i szkolenie
Bulteriery bardzo inteligentne. Proces uczenia się należy zacząć od najmłodszych lat. Zajęcia powinny odbywać się w spokojnej atmosferze, a trwać – nie bardzo długo, bo inaczej to wszystko szybko się znudzi psa, nawet jeśli używać smakołyków.
Szkolenie i tresura tych zwierząt powinna być systematyczna, a od trenera potrzebne są wytrwałość i rygor. Czasami, nawet po udanym treningu, bulterier może przejawiać upór i po prostu zrezygnować z wykonywania poleceń. Takie zachowanie zawsze trzeba odrazu przerywać.
Jeśli w rodzinie są małe dzieci, szczeniak musi komunikować się z nimi od pierwszego dnia pojawienia się w domu. Bulteriery bardzo lubią dzieci swojej rodziny, ale czasami mogą wykazywać agresję w stosunku do obcych dzieci, więc psa trzeba nauczyć się komunikować się nie tylko ze swoimi, ale i z innymi dziećmi. W związku z tym bardzo ważna jest wczesna socjalizacja, która będzie kluczem do wychowania zdrowego i kochającego psa.

Zdrowie i choroby
Średnia długość życia bulteriera wynosi około 10-12 lat. Najczęstsze problemy zdrowotne: alergia, wrodzona głuchota, dziedziczna nefropatia, dysplazja zastawki mitralnej, zwichnięcia rzepki, biodra i dysplazja stawów łokciowych, a także niedobór cynku. Często występują problemy z oczami i sercem. Powszechne są przypadki chorób nowotworowych.
Kilka ciekawych faktów o bulterierach
- Bulterierzy występują w dwóch kolorach: białym i mieszanym. Na targach ich reprezentują zgodnie z kolorem, ale nie ma podziału rasy na rożne kolory.
- Patrząc na bulteriera, widzisz przed sobą silnego, muskularnego psa z długą owalną głową, przypominającą jajko. Szczególnie jest to widoczne u psów białego koloru.
- Bulterierzy mają małe uszy, skierowane w górę.
- Jedną z cech tej rasy jest krótki, ale dość gruby u nasady ogon.
- Bulterierzy – prawdziwe gwiazdy kina. Oni wystąpili w setkach różnych filmów!
- Psy tej rasy – jedyne właściciele oczy trójkątnego kształtu.
Lubię tę rasę! ?