Darmowa dostawa od 300 zł

O czym milczy pies?

O czym milczy pies? Jak interpretować mowę ciała i mimikę pyszczka?

W pierwsze dwa tygodnia życia ślepy i głuchy szczeniak może wiele powiedzieć przez swoje zachowanie. Szturcha nosem w poszukiwaniu swojej matki, kiedy jest głodny, i używa sygnały głosowe, gdy czuje się samotny. Dorastając, coraz częściej używa niewerbalnego języka w komunikacji z innymi psami i ludźmi. Osoba, znająca język ciała psa, zrozumie go pragnienia i nastrój, da odpowiednie sygnały w życiu codziennym, podczas treningu i znajdzie najlepsze wyjście z sytuacji konfliktowych.

Mimika

Psy aktywnie używają wyrazu pyszczka, ale w przeciwieństwie do osoby, nie mogą kłamać z jej pomocą, a zatem są pozbawione hipokryzji. Nie oznacza to, że nie mogą kłamać ani oszukiwać, ale gdy kłamią, nie mogą używać mimiki. Możesz „przeczytać” irytację, agresję, dominację, zainteresowanie i wiele innych uczuć na pysku, jeśli wiesz, jak rozumieć język psa.

pies i morze

Gdy wargi są lekko otwarte, język leży na dolnych zębach lub jest nieznacznie widoczny, oczy są zamknięte – pies jest zrelaksowany i zadowolony. Taki wyraz pyszczku można zrównać z ludzkim uśmiechem. Zamknięte wargi  i pochylona głowa są znakiem zainteresowań, badań i oceny.

Ostrzegając o swoich agresywnych zamiarach, pies obnaża zęby i nawet dziąsła. Im więcej ich widać, tym poważniejszy jest go agresywny nastrój. W rzadkich przypadkach psy pokazują zęby, imitując ludzki uśmiech, a towarzyszy temu wesoły merdający ogon. Jeśli pies warczy  z zamkniętymi wargami, oznacza to podrażnienie i ostrzeżenie. Demonstracja zębów z częściowo otwartymi wargami i zmarszczkami w tylnej części nosa – sygnał zagrożenia. Jeśli uszy pozostają w normalnej pozycji, agresja psa spowodowana jest podrażnieniem lub chęcią dominacji i on daje szansę na odwrót. Jeśli uszy wyraźnie przylegają do głowy, to oznacza gotowość do ataku pod wpływem strachu. Kiedy pies się boi, jego oczy nie są tak szeroko otwarte, jak w przypadku dominującej agresji. W takim razie trzeba zwrócić uwagę na pozycję głowy.

Pies, który ma zamiar konfliktować, patrzy na przeciwnika i demonstruje swoją broń – zęby. Jeśli odwraca wzrok lub głowę, jest gotowy na pojednanie.

Ziewanie nie zawsze mówi o zmęczeniu lub chęci zasypiania. Pies może ziewać, gdy jest niespokojny, spięty lub nerwowy. Takie ziewanie można spotkać na kursach szkolenia psów. Zwierzęta denerwują się szorstkim tonem i martwią się, że nie są w stanie zrozumieć właściciela. Ziewanie z odwracaniem wzroku podczas konfliktu może być postrzegane jako znak pojednania dla przeciwnika. Osoba może również ziewnąć, gdy spotyka agresywnego psa, aby uniknąć konfliktu.

Lizanie jest nie mniej skomplikowanym sygnałem. Głodne wilczki liżą usta matki, aby zachęcić ją do dzielenia się jedzeniem. Psy już nie używają tej metody karmienia, ale gest czasem się pojawia. Szczeniaki liżą usta właściciela, kiedy chcą jeść. W wieku dorosłym pies może lizać innego psa oraz osobę, pokazując swoje podporządkowanie. Lizanie własnych warg, łap lub powietrza często jest oznaką stresu.

Uszy

Ruch uszu jest zwykle rozpatrywany w połączeniu ze wzrokiem, wyrazem pyska i sytuacją. Podczas spaceru wyprostowane lub wiszące uszy z lekkim pochyleniem głowy wskazują na duże zainteresowanie. Ten zestaw sygnałów podczas treningu, połączony z lekkim merdaniem zrelaksowanego ogona mówi o tym, że pies nie rozumie, czego od niego chcą. Uszy, przylegające do głowy, oraz opuszczony ogon – znak pokory. Jeśli ogon jest podniesiony, a wargi są trochę otwrte – to oznacza przyjazność. Częste ruchy uszy do przodu i do tyłu pokazują niezdecydowanie oraz strach. Pieskom z kopiowanymi uszami jest trudniej komunikować się z innymi, ponieważ nie mogą w pełni korzystać z sygnałów komunikacyjnych.

Oczy

Wzrok nie jest tak nieszkodliwy, jak mogłoby się wydawać, a pieski bardzo często używają go w życiu codziennym. Bezpośrednie spojrzenie szeroko otwartych oczy najczęściej mówi o zagrożeniu, ostrzega przed atakiem. Jeśli przeciwnik jest mniej dominujący, zrywa ten kontakt, odwraca się i przyjmuje pokorną postawę. A jeżeli przeciwnik odpowie na ten wzrok w taki sam sposób, może nastąpić zaostrzenie sytuacji. Pies, radośnie merdający ogonem, może ugryźć osobę, która wyciąga do niego rękę, idzie do przodu i patrzy mu w oczy.

dziewczynka z psem

Z pomocą przenikliwego spojrzenia psy często próbują manipulować ludźmi. Na przykład na kuchni, gdy zwierzę najpierw patrzy w oczy osobę, a potem na jakiś smakołyk na stole. Pies dostaje to, czego chce, rozumiejąc że go właściciel uznaje jego wyższy status w rodzinie.

Ogon

Ogon psa może powiedzieć nam o jego nastroju, pokazać go status społeczny i zamiary zwierzaka. Ciekawie, że nowonarodzone szczenięta nie potrafią poruszać ogonem. Zwykle zaczynają używać go tylko w wieku jednego miesiąca.

Merdanie ogonem jest zawsze ekscytacją, której stopień jest proporcjonalny do prędkości jego ruchu. Komunikacyjne sygnały ogona pies używa tylko z ludźmi i innymi zwierzętami. Nie będzie machać ogonem przedmiotom lub misce jedzenia, ale podziękuje właścicielowi, który przyniósł tę miskę.

Powolne merdanie ogonem jest oznaką zainteresowania nowymi przedmiotami na spacerze, a w treningu to jest wskaźnikiem, że pies próbuje zrozumieć wymagania właściciela. Zrelaksowany ogon to spokojny pies. Ogon, schowany do tylnych nóg lub ukryty między nimi, powinien być rozpatrywany w kontekście pozycji ciała. Jeśli nogi są wyprostowane, pies czuje się źle lub przygnębiony. Tylne nogi w zgiętej pozycji mówią o poczuciu niepewności, strachu. Nie dotyczy to rasy Charcik Włoski, ich ogon jest zawsze mocno napięty. Im bardziej pewien pies czuje się wśród innych, tym wyżej trzyma ogon. To jest jak flaga, która wskazuje: lider jest tutaj, podążaj za ogonem. Jeżeli piesek ma obcięty lub zawinięty ogon, trudniej jest wyjaśnić go namiary.

Język ciała

Agresywny i dominujący pies próbuje wyglądać na wyższego w czasie, gdy uległy i nieśmiały, przeciwnie, chce się wydawać mniej i przysiada. Ale przysiady to nie strach – to pragnienie uniknięcia konfliktu, gest, który mówi o pokorze. Piesek pokazuje upokorzenie, gdy leży na boku oraz wystawia brzuszek, patrząc w drugą stronę. Z pewnością nie w tych przypadkach, gdy pies kocha swojego właściciela i chce, żeby on pogłaskał go brzuszek. Chcąc pokazać wyższość, pies stoi na napiętych łapach. On nie ma zamiaru walczyć. Jeżeli pies jeży sierść na grzbiecie i karku, nawet gdy siedzi, to mówi o agresji i nieuchronnym ataku. Prostym sposobem na uniknięcie agresji i kłopotów jest odwrócenie się bokiem do psa, w ten sposób przejmując jego przywództwo. lub opuścić głowę.

Innym sposobem na pokazanie swojej dominacji jest oparcie się na zwierzęciu lub osobie, dosłownie przesunięcie jej o kilka centymetrów. Psy dużych ras często to robią. Małe psy nie pchają, zwykle przesuwają właściciela na krześle lub w łóżku. Jeśli osoba się porusza, traci swoją wyższość. Kiedy ten tryb dominacji zakończy się sukcesem, zwierzęta spróbują innych, na przykład nieposłuszeństwa komendom.

O niedostatku uwagi mówi próba podstawiania głowy pod rękę właściciela. Pies siedzi i trochę podnosi łapę, więc czuje się niepewnie. A częścią ceremonii satysfakcji jest energiczne ocieranie plecami o ziemię. Wezwanie do gry czytane jest bardzo wyraźnie: pies pochyla się do ziemi z przednimi łapami, tylne nogi są w połowie zgięte, ogon wesoło macha, potem okresowo odbija się na bok i znowu spada na łapy. Podobne jest rozciąganie przednich łap do przodu i podniesiony zad, ale bez skoków.

gry psiaków

Człowiek pokazuje palcem lub ręką na pożądany przedmiot, ale jak rozumieć, czego chce pies? Nie dostrzega tego naszego gestu, co zostało udowodnione eksperymentalnie, ale może odczytać pozycję naszego ciała i wzrok. Bo pies sam robi dokładnie to samo. Próbując coś wskazać, pies wyciąga szyję oraz kieruje swój wzrok i całe ciało w stronę przedmiotu.

Podsumowując, należy stwierdzić, że wszystkie aspekty ruchów ciała psa powinny być rozpatrywane kompleksowo: uszy, mimika, ogon, pozycja ciała. To pozwoli bardziej poprawnie interpretować pragnienia pieska. Ale największą rolę we wzajemnym zrozumieniu odgrywa komunikacja i obserwacja twojego zwierzaka.

3 thoughts on “O czym milczy pies?”

  1. Zawsze było mnie ciekawie, dlaczego mój pies spróbuje przesunąć mnie na kanapie XD Dobrze, że się nie poddaję!

  2. No jak ja mogę odmówić swojemu Jorku, kiedy on tak żałośnie patrzy na mnie w kuchni? Oczywiście, że coś mu dam! Manipulatorze te psiaczki ?

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *