Darmowa dostawa od 300 zł
jack russell terrier portrait

Jack Russell Terrier

Podstawowe informacje:

Nazwa rasy: Jack Russell terrier
Kraj pochodzenia: Wielka Brytania
Czas powstania rasy: pierwsza połowa XIX wieku
Typ: teriery
Waga: 5 – 8 kg
Wysokość w kłębie: 25 – 40 cm
Długość życia: 12 – 14 lat
Cena szczeniąt: 200 – 650 $

Ocena cech rasy:

Zdolność adaptacji

5/5

Linienie

3/5

Czułość 

5/5

Potrzeba ćwiczeń

5/5

Potrzeba społeczeństwa

3/5

Życie w mieszkaniu

1/5

Grooming 

2/5

Życzliwość w nieznanym środowisku

3/5

Tendencja do szczekania

5/5

Zdrowie

3/5

Ochrona swojego terytorium

5/5

Życzliwość do kotów

1/5

Inteligencja

5/5

Wychowanie i tresura

5/5

Życzliwość do dzieci

3/5

Aktywność

5/5

Spostrzegawczość

5/5

Życzliwość do innych psów

1/5
jack russell terrier railway

Opis rasy

Jack Russell terrier – solidny przedstawiciel ras myśliwskich psów, którego pochodzenie – Wielka Brytania. Te psy od wielu lat prowadzili udane polowanie na lisa. Ze swoimi obowiązkami myśliwego Jack Russell radzi sobie świetnie. Naturalne instynkty jacka obowiązują go gospodarzy do konkretnego, indywidualnego podejścia w wychowaniu i opiece nad domowym pieszczochem. Ta odmiana terriera jest bardzo popularna ze względu na swoją wesołość, ruchliwość, energię i wierność.

Jack Russell – to pies, wykazujący nieograniczoną aktywność fizyczną, przy czym dotyczy to wszystkich psów tej rasy, bez wyjątków. Ze względu na to, utrymywanie Jacka Russella w małym mieszkaniu nie do końca odpowiada wymaganiam psa. Oprócz tego, że te psy potrzebują sporej aktywności fizycznej w postaci biegania lub spacerów, co najmniej raz na dzień one również wymagają dużej przestrzeni, która daje im możliwość zrealizować swoje naturalne instynkty biegaczy. Jeśli nie dać Jackowi możliwość wykorzystać swój fizyczny potencjał, to może prowadzić do utrudnień w rozwoju lub nawet do powstania problemów zdrowotnych.

Jack Russell terrier to pies, który zamieni nawet najbardziej potoczny dzień w święto. Przy tym Jack, jak każdy inny pies, potrzebuje twojej życzliwości i troski. Jeśli nie miałeś do tej pory innych psów, lepiej nie zatrzymywać swój wybór na tej rasie. Bo utrzymywanie takiego zwierzaka wymaga od jego właściciela sporo czasu i sił. Trzeba zrozumieć, czy dasz radę ze wszystkimi zadaniami, które powstaną przed tobą, jeżeli postanowisz kupić szczeniaka tej rasy. Tu możesz przeczytać fascynujący blog o życiu z pięcioma Jack Russel terrierami i nawet o tym, jak ich właścicielka udoskonaliła swój biznes za pomocą czworonożnych przyjaciół!

Charakter rasy

Hodowcy z przekonaniem twierdzą o tym, że Jack Russell ma niezrównaną odwagę, uporczywość, wierność, poddanie właścicielowi i bezgraniczną życzliwość. Jack Russell terrier dobrze czuje się w towarzystwie nowych dorosłych ludzi i młodzieży. Mimo to, pies nie ma tolerancji dla kotów i innych małych zwierząt. Najprawdopodobniej jest to związane z myśliwskim instynktem psa. W obecności psów innych ras Jack Russell terrier zachowuje się ostrożnie, może dokładnie „badać”  innego psa, czasem wykazując do niego wściekłość. Wraz z nadmierną miłością do kopania, te teriery również dużo szczekają, przy czym dość głośno.

Chociaż Jack Russell terrier jest niedużym psem,  wszystko jedno jest bardzo pewny siebie, pełen energii, odwagi i zawsze gotowy do działania. Początkowo ten pies nie musi być i nie jest agresywny, a jeśli i wykazuje takie zachowanie, to tylko w tym przypadku, jeżeli jeszcze na wczesnym etapie rozwoju (jeszcze u hodowcy) popełniono poważne błędy w wychowaniu.

Oprócz wszystkim znanych, talentów w polowaniu, umiejętności być psem-towarzyszem i po prostu żyć w rodzinie, Jack Russell terrier jest zdolny pomagać ludziom z różnymi chorobami. Do osób, które mogą stać jego „pacjentami”, należą ludzie, którzy mają problemy z socjalizacją, dzieci z diagnozą autyzmu, przewlekle chore osoby oraz starsi ludzie. W wielu krajach psy tej rasy biorą udział w programie rehabilitacji więźniów oraz doskonale służą w urzędzie celnym. Z powyższego widać, jak duży potencjał jest w tym pięknym małym piesku.

jack russell terrier playing

Utrzymanie i pielęgnacja

Niezależnie od rodzaju sierści Jack Russell potrzebuje czesania raz na tydzień, co pozwoli utrzymać jego sierść w dobrym stanie oraz zachowa czystość w mieszkaniu. Psy rasy Jack Russell nie wymagają częstych kąpieli. Należy ich robić w miarę potrzeby. W przypadku nieznacznych zabrudzeń można używać różne suche szampony.

Nie należy zapominać o regularnej kontroli uszu. Trzeba uważać, aby nie tworzyły się zapalenia lub zakażenia. Oczyszczają uszy środkiem, wyznaczonym przez weterynarza. Nie można używać wacik do czyszczenia uszu. Raz na tydzień należy czyścić zęby. To pozwoli zapobiec powstawaniu kamienia nazębnego oraz nieświeżego oddechu. Również raz na miesiąc należy obcinać psu pazury.

Tresura i szkolenie

Jack Russell terrier dobrze poddaje się tresurze i łatwo uczy się nowych umiejętności. Ale często psy tej rasy wykazują upór. Zdarza się to, gdy zwierzę jest niezadowolone z relacji z właścicielem. Utrzymać zainteresowanie nauką można za pomocą smakołyków i pochwały. Niecierpliwość lub negatyw spowoduje u psa nieufność, więc trzeba całkowicie wyeliminować takie zachowanie.

Chociaż Jack Russell terrier jest idealnym psem-towarzyszem, nie należy zapominać, że w jego żyłach płynie krew myśliwego. To zwierzę nie odmówi sobie przyjemności wykopać dziurę w ogrodzie, jeśli wyczuje kreta, a jeżeli tylko pojawi się taka możliwość – na pewno pomknie za kotem, zającem lub jakimś małym gryzoniem. Dlatego podczas szkolenia psa trzeba najpierw zacząć od komendy „do mnie”i koniecznie nauczyć zwierzę natychmiast reagować na wołanie. Bez tego nie można będzie bezpiecznie puścić psa ze smyczy. Spacerując w lesie, nie można dawać psu dużo woloności dla jego własnego bezpieczeństwa. W lesie wrodzone instynkty mogą przeważyć nad pupilem. Pies może nawet nie odpowiedzieć na wezwanie właściciela, jeżeli nagle postanowi wyruszyć na poszukiwanie lisa, którego do tej pory spotykał tylko w postaci pluszowej zabawki. Zdarzało się, że niemal zrozpaczony właściciel Jacka Russela po kilku godzinach wyszukiwania znajdował swojego psa w zasadzce około jakiejś nory, gdzie bez jedzenia i wody on czekał na lisa.

Ten pies potrzebuje człowieka, który ma ogromną cierpliwość i dużą ilość oryginalnych pomysłów. Należy pamiętać, że zwierzę jest inteligentne ponad miarę, świetnie czuje nastrój swojego właściciela i w miarę możliwości z tego korzysta. Z tym terierem nigdy nie można tracić czujności, bo jak tylko właściciel przestanie stosować się do zasad wychowania – natychmiast straci swój autorytet i przywrócić go będzie bardzo trudne. Monotonne zajęcia mogą szybko znudzić zwierzaka, ale jeżeli zamienić sportowe wycieczki w atrakcyjne i ciekawe zajęcia – nawet nie przyjdzie mu do głowy buntować.

Zdrowie i choroby

Psy rasy Jack Russell terrier mają zwykle dość mocne zdrowie i są słabo podatne na jakiekolwiek choroby. Mimo to, jak i każda rasa, te psy mają skłonność do niektórych chorób: zwichnięcia rzepki, aseptycznej martwicy głowy kości udowej, a także niektóre choroby oczu (zaćma oraz pierwotne zwichnięcie soczewki). Jack Russell terriery są również podatne na alergiczne choroby skóry. U psów, którzy mają całkowicie białą sierść, może występować głuchota.

Aby zapobiec tworzeniu się kamienia nazębnego Jack Russell terrier potrzebuje regularnej kontroli i czyszczenia zębów,. Z tego powodu, że teriery tej rasy bardzo lubią biegać i bawić się, często mogą występować urazy i obrażenia. A niektórzy przedstawiciele rasy, które nie mają możliwości dużo się ruszać, mają tendencję do nadwagi. Aby taki problem nie występował, należy karmić swojego pupila wysokiej jakości karmą w ilości, odpowiadającej jego indywidualnym potrzebom energetycznym. Jack Russell terriery zazwyczaj żyją bardzo długo i przy odpowiedniej pielęgnacji mogą żyć nawet około 16 lat.

jack russell terrier Jim Carrey

Kilka ciekawych faktów

1 thought on “Jack Russell Terrier”

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *