Darmowa dostawa od 300 zł
Największe rasy psów

Największe rasy psów – część 1

Duży pies to duża odpowiedzialność. Znają o tym praktycznie wszyscy właściciele wielkich psów i często spotykają się z tym już w praktyce. Istnieje wiele ras psów dużych i olbrzymich: można tu spotkać zarówno dobrodusznych zwierząt, jak i wojskowych oraz ochroniarskich psy. Ale, w każdym razie, właściciel musi z góry wiedzieć, co może wyrosnąć ze słodkiego szczeniaka i oceniać własne możliwości.

Alabai (owczarek środkowoazjatycki)

Alabai, owczarek środkowoazjatycki

Dziś ta turkmeńska rasa zyskuje dużą popularność, ponieważ jej przedstawiciele są doskonałymi strażnikami. Te potężne, duże psy wyglądają przerażająco, co pasuje do ich charakteru – obcym ludziom lepiej się nie zbliżać.

W ojczyźnie tych psów uważają za narodowy skarb, ponadto istnieje zakaz wywozu rasowych osobników. Ale alabai – to nie jest tylko prestiżowe, ale i trudne zwierzę, wymagające twardej ręki i poważnej pracy nad socjalizacją i wychowaniem.

Akita amerykańska

Psy tej rasy są wynikiem krzyżowania japońskiej akity z większymi przedstawicielami – mastifem i owczarkiem niemieckim. Powstało duże, proporcjonalne zwierzę z wyglądem swoich krewnych z Japonii.

Amerykańska akita jest zrównoważona psychicznie, ale przy tym nie straciła swojej czujności. Ten pies doskonale nadaje się do ochrony, służby oraz jako przewodnik osób niewidomych. Ponadto, amerykańska akita jest doskonałym towarzyszem – wiernym, spokojnym i najczęściej małomównym.

Akita amerykańska

Łajka amurska

Łajka amurska

Wielka łajka, która posiada wszystkie cechy, niezbędne do pracy i polowania. Amurskie łajki – wytrzymałe, odważne i fizycznie rozwinięte psy, zdolne do pracy nawet w trudnych warunkach. Ten pies wymaga intensywnej aktywności fizycznej, ale przy tym jest wesoły, towarzyski i kontaktowy.

Nie zaleca się mieć takiego psa wyłącznie jako towarzysza. Robocza rasa nie pasuje do tego oraz ma swoje własne przeznaczenie.

Mastif angielski

Mastif angielski — jedna z największych ras psów na świecie. Kiedyś mastify angielskie były używane do polowania na duże drapieżniki i zwierzęta kopytne, były świetnymi strażami i ochroniarzami. Dziś ten pies głównie jest towarzyszem i w ogóle nie lubi nadmiernej aktywności. On będzie zadowolony ze spokojnego spaceru po parku, a potem będzie się relaksował w domu.

Mimo groźnego wyglądu, angielski mastif jest dobry i czuły, jednak wykazuje podejrzliwość wobec obcych, dlatego wymaga wczesnej socjalizacji.

Seter angielski

Seter angielski

Rasa pojawiła się, gdy na szczycie popularności było sokolnictwo, psy bezbłędnie znajdowali gniazda ptaków. Setery angielskie od początku wyróżniały się ładnym wyglądem, nawet teraz psów tej rasy uważają za najbardziej eleganckich przedstawicieli ras myśliwskich.

Obecnie seterów angielskich nabywają jako towarzyszy oraz dla uczestnictwa w wystawach. Ale niezależnie od tego, czym pies będzie się zajmował, ważny jest regularny wysiłek fizyczny. Specjaliści nie radzą kupować do apartamentu psa roboczego – ich nadmierna aktywność może stać się przyczyną wielu problemów.

Dog argentyński (dogo argentino)

Wszechstronne zwierzę, które jest w stanie wykonać najbardziej zróżnicowaną pracę: być przewodnikiem, strażem, myśliwym, ratownikiem, służyć w policji i wojsku. Nic dziwnego, że dogo argentino nawet ma swój pomnik w ojczyźnie, chociaż rasa pojawiła się dopiero w XX wieku. Do jej hodowli wykorzystywano przedstawiciele różnych ras, i argentyński dog wziął od każdego z nich najlepsze cechy charakteru.

Przy odpowiednim podejściu do wychowania dogo argentino staje się ulubieńcem całej rodziny – jest podatny i życzliwy.

Chart afgański

Chart afgański

Efektowny pies z eleganckim, arystokratycznym wyglądem i cudowną, długą sierścią. W ojczyźnie go używali jako strażnika dla bydła, ale już wtedy chart afgański był ceniony za niezwykle atrakcyjny wygląd.

Na dzień dzisiejszy chart afgański jest dorobkiem Afganistanu i coraz częściej pojawia się na wystawach, niż jako pies roboczy. Ale psy tej rasy są szybki, wytrzymałe i niezależne, to znaczy, że one zachowały charakterystyczne cechy swoich przodków.

Owczarek belgijski

To jest grupa kilku odmian owczarków – malinois, tervueren, lakenois i groenendael, które według FCI są jedną rasą. Główną charakterystyczną cechą jest długość i kolor sierści.

Belgijskich owczarków uważają za niezawodnych służbowych i ochroniarskich psów, doskonałych pasterzy. Owczarek belgijski ma wysoką inteligencję, doskonałą pamięć, dobrze się uczy, jest posłuszny i pojętny. Psy tej rasy nie tolerują obraźliwego i grubiańskiego traktowania.

Owczarek belgijski

Berneński pies pasterski

Berneński pies pasterski

Berneński pies pasterski – najstarsza szwajcarska rasa psów. Kiedyś te psy pełniły ciężką pracę oraz były pasterzami w górach. Naukowcy nadal spierają się o tym, kto był przodkiem tych pięknych, potężnych psów, ale w jednym są zgodni – pies z Berna jest efektowny i cierpliwy.

Nowoczesne hodowcy berneńskiego psa pasterskiego koncentrują się na hodowli dobrodusznych psów, które mogą być prawdziwym przyjacielem człowieka – czułym i wyrozumiałym dla swojego właściciela.

Bloodhound

Bloodhound

Pies tej rasy ma niezwykłą moc mastifa i melancholijny pysk basset hounda. To bardzo inteligentny pies, życzliwy i bezgranicznie oddany swojemu właścicielowi.

Bloodhoundy bardzo lubią dzieci i często ich trzeba ratować od małych swawolników. Tkliwość i dobroduszność nie dają psom tej rasy stać się skutecznymi strażnikami i ochroniarzami. Rasa jest przeznaczona do polowań, ale częściej występuje jako towarzyska.

1 thought on “Największe rasy psów – część 1”

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *