Darmowa dostawa od 300 zł
Cane corso

Największe rasy psów – część 2

W drugiej części cyklu artykułów o największych rasach psów można przeczytać o takich niesamowitych rasach, jak Beauceron, Boerboel, Greyhound oraz innych gigantycznych psach, ich charakterystycznych cechach i o tym, czy poradzisz sobie z wychowaniem tych futrzanych przyjaciół.

Beauceron

Beauceron

Dość rzadka rasa owczarków, pochodząca z Francji, która ma bogatą historię i „czystą krew” –beaucerony powstały bez krzyżowania z przedstawicielami innych ras. Początkowo te majestatycznie psy z dumną postawą wykonywali pasterską pracę, ale z biegiem czasu stały się rodzinnymi psami, wiernymi i oddanymi towarzyszami, a przy tym czujnymi i ostrożnymi strażnikami.

Taki pies nie będzie szczekać bez powodu, jest zrównoważony i pewny siebie. Jako lider, pies będzie wykazywał swoje najlepsze cechy, aby podobać się właścicielowi, ale nie toleruje chamstwa i lekceważenia.

Bullmastiff

Rasa ta powstała w wyniku skrzyżowania buldoga i mastiffa, dlatego bullmastiffy są zdecydowane, szybkie, uparte i nieustraszone zwierzęta z uściskiem buldoga.

Pomimo brutalnego wyglądu, bullmastiff wyróżnia się dobrym posłuszeństwem, dobrodusznością i opanowaniem, ten pies nie jest skłonny do wykazania nagłej agresji. Jednak specjaliści zalecają mocno angażować się w wychowanie tego dużego psa, bo w jego żyłach mimo wszystko płynie krew bojowych przodków.

Boerboel

Duży, potężny pies z Afryki Południowej, przodków którego używali jako żołnierzy. Później one były używane w gospodarstwie, ale nie stracili umiejętności ochroniarskich i bojowych.

Boerboele mają tendencję do dominacji i podporządkowują się wyłącznie właścicielowi, ale tylko wtedy, gdy właściciel jest w stanie udowodnić swoją przewagę. Posiadanie pupila tej rasy jest zalecane tylko dla osób doświadczonych, z silnym charakterem i znających cechy tych dużych psów. Psy wymagają codziennej aktywności fizycznej i potrafią przejawiać upór. Ciekawie, że FCI do tej pory nie uznała boerboele, jako oficjalną rasę.

Owczarek wschodnioeuropejski

Rasa została wyhodowana na terenie związku Radzieckiego w latach 30-tych ubiegłego wieku. Dla powstania nowej rasy używali owczarków niemieckich, starając się uzyskać bardziej wytrzymałych psów, które mogą pracować w każdych warunkach klimatycznych. W wyniku w latach 60-tych został zatwierdzony standard tej rasy.

Owczarek wschodnioeuropejski – duże i wytrzymałe zwierzę, bezgranicznie oddane właścicielowi, pełniące praktycznie wszelkie służbowe pracy. Ma wyraźne ochroniarskie i strażnicze cechy, ale na próżno nie wykazuje siłę, unikając bezpodstawnych konfliktów.

Greyhound (chart angielski)

Greyhound (chart angielski)

Starożytna rasa, która istnieje od ponad 5000 lat. Jak większość chartów, greyhoundów mieli arystokratyczne i bogate rodziny, które mogły pozwolić sobie na polowanie ze sforą tych eleganckich i pięknych psów.

Jeżeli przedstawiciele chartów najczęściej potrzebują uczestnictwa w polowaniu, to o greyhoundzie tego nie powiesz. Psu wystarczy 2-ch godzinowych spacerów dziennie i kilka dłuższych w tygodniu, aby uzyskać wystarczającą aktwność fizyczną. Nie warto ufać domysłom o tym, że chartów angielskich trudno uczyć. Jeżeli właściciel lub trener ma prawidłowe podejście do tego procesu, greyhound świetnie daje sobie radę z nauką.  

Wilczarz irlandzki

Irlandczycy są bardzo dumni z tej rasy, a w wielkiej Brytanii jej przedstawiciele służą na dworze królewskim. Irlandzkie wilczarze powstały od celtyckich chartów – ogromnych psów, koczujących z plemionami na terenie współczesnych państw europejskich.

Te psy są arystokratyczne, ale przy tym mają surowy charakter. Nie zaleca się tresować ich do wartowniczej służby, bo wilczarze irlandzkie potrafią przejawiać nadmierną agresję. Dla swojej rodziny – to ulubieniec i słodziak, dla obcych – potencjalne zagrożenie.

Wilczarz irlandzki

Owczarek kaukaski

Owczarek kaukaski

Jedna z najbardziej popularnych ras, te psy są ogromne, masywne, mają mocny kościec i cudowną sierść. Ta rasa odnosi się do starożytnej rasy owczarek, a obecnie skutecznie pełni rolę wartownika i ochroniarza. Już po jednym spojrzeniu na takiego giganta, u złodziei znika chęć do wtargnięcia na powierzony psu terytorium.

Chętni do kupna szczeniaka owczarka kaukaskiego muszą oceniać własne siły i przyszłe perspektywy, bo pies będzie gorliwie strzec dom, a każdy obcy, czy to człowiek czy zwierzę, pożałuje, jeśli nieopatrznie wejdzie, nawet po prostu przywitać się z rodziną owczarka.

Cane corso italiano

Włoski uniwersalny pies z silnym instynktem terytorialnym, postawny i pewny siebie przystojniak. Dla swojej rodziny staje się najlepszym przyjacielem i wykazuje cierpliwość do dzieci, natomiast z obcych nie spuszcza z oczu, oceniając ich zachowanie. Aby pies tylko pilnował gości i nie wykazywał agresji w niejasnych mu sytuacjach, cane corso wymaga wczesnej socjalizacji i wychowania.

Nie warto szczeniaka tej rasy izolować od społeczeństwa, musi opanowywać terytorium i zapoznawać się z tym, kto jest obcy, a kto swój, i jak się zachowywać. O cane corso można powiedzieć, że nie pożałuje swojego życia, aby ochronić właściciela i domowników.

Cane corso italiano

Komondor (owczarek węgierski)

Komondor (owczarek węgierski)

Dość zachwycający przedstawiciel ras pasterskich, budzący szacunek. Jego wygląd trudno nazwać przeciętnym, dlatego że pies ma długą sierść, zwiniętą w gęste sznury, przypominające liny. Jest on nieco podobny do bolończyka, ale zbyt dużego.

 Nowoczesnych komondorów używają jako strażników i ochroniarzy, doskonale radzą sobie ze swoimi obowiązkami. Są one świetnymi pasterzami: chowając się w stadzie owiec, nagle atakują wszystkich drapieżników. Jak i inne ochroniarskie rasy, te giganty wymagają socjalizacji.

Leonberger

Leonberger

Rasa została wyhodowana do tego, aby stać się symbolem, „wizytówką” jednoimiennego miasta, i jeden z wymogów do tej rasy psów był związany z ich wyglądem: psy musiały być jak najbardziej podobne do lwów. Rasa doznała wiele wzlotów i upadków, ale hodowcom udało się jej zachować.

Leonberger – duże i potężne zwierzę, które wywołuje zachwyt i podziw. Ten pies ma spokojny i zrównoważony charakter. Pomimo wyraźnych cech ochroniarskich, leonberger nie będzie wykazywać agresji do gości, jeśli właściciel dał do zrozumienia, że to są przyjaciele

1 thought on “Największe rasy psów – część 2”

  1. Akurat wybieram, jakiego psa kupić. Na ten moment moim ulubieńcem jest Leonberger, ponieważ ma świetny charakter i wygląd. Nigdy nie wiedziałem, że musiał być podobny do lwa, ale coś w nim takiego jest!

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *