Darmowa dostawa od 300 zł
foxterriery

Terriery – część 1

Teriery – to cała grupa, w którą wchodzi duży wykaz psów. W tłumaczeniu z francuskiego "terrier" – to "pies ziemny". Na dzień dzisiejszy istnieje około 30 gatunków. Większość z psów jest małych lub średnich rozmiarów i jest przeznaczona do polowania. Ale wśród terierów również jest cała grupa bojowych psów. Prawie wszystkie znane dziś rasy terierów zostały stworzone na wyspach brytyjskich. Pierwsze wzmianki o nich były w XVI wieku. Wszystkie teriery mają różne rozmiary i kolor sierści, ale mają podobne cechy charakteru. Prawie wszyscy przedstawiciele gatunku to aktywne psy, które uwielbiają polować. Z nich też wychodzą dobre strażnicy. Nawet najmniejsze teriery mogą poinformować o niebezpieczeństwie dźwięcznym szczekaniem. Większość terierów jest bardzo skuteczna w polowaniu na drobną dzicz: na lisa, zająca, bobra, borsuka. Ale niektóre psy, jak na przykład bulterier, są dobre i w polowaniu na dzika. W tym zwierzętom bardzo pomaga zwinność i doskonały węch. W dzisiejszych czasach te psy najczęściej są używane nie tylko jako myśliwskie, ale i do udziału w wystawach. W każdym razie przed zakupem szczeniaka terriera warto pamiętać, że każdy pies ma swoje potrzeby i możliwości.

Bedlington terrier

Bedlington_terier

Bedlington terrier pojawił się w Anglii w XVIII wieku, i był używany cyganami do polowania na gryzonie. Często można usłyszeć, jak tę rasę nazywają „cygańskim psem”. Bedlington terrier – pies średniej wielkości, przypomina owieczkę. Jednak w tym psu z wyglądem potulnego baranka kryje się odwaga, śmiałość i niezwykle kochające serce.
Niezwykły wygląd, pewność siebie, lojalność, zabawny charakter, zadatki na myśliwego – to wszystko łączy w sobie Bedlington terrier. Te teriery wykorzystywane nie tylko w polowaniu na szczurów, ale i w walkach psów oraz psich biegach. Psy tej rasy też często uczestniczyli w cyrkowych przedstawieniach wędrownych cyganów.

 • Wzrost około 41 cm
 • Waga 8-10 kg
 • Średnia długość życia 11-16 lat

Border terrier

Rasa psów Border terrier po raz pierwszy pojawiła się w górach Cheviot Hills, które dzielą Anglię i Szkocję. Nazwa rasy pochodzi od angielskiego słowa „border”, co oznacza „granicę”. Psy te były wykorzystywane do pracy na farmach, chroniąc siewy przed szkodnikami-gryzoniami. Border terrier używany również w polowaniu na lisy: psy wyganiały zwierzę z nory i zabiły go. Te psy polowały na wydry, borsuki i kuny.

Dzisiaj psy tej rasy używane do pracy na farmach oraz sprawdzają się jako psy do towarzystwa. Poza granicą mglistego Albionu Border terrier spotyka się rzadko. I jeżeli za granicą te teriery są głównie psami myśliwymi oraz roboczymi, to w Polsce spotykają się częściej jako wystawowe psy.

 • Wzrost około 28-40 cm
  Waga 5-7 kg
  Średnia długość życia 12-15 lat

Border

Boston terrier

bostonterrier

Pies rasy Boston terrier pojawił się w końcu XIX wieku w mieście Boston, Massachusetts. Ta rasa psów powstała w wyniku skrzyżowania buldoga i terriera, i początkowo była używana jako łowca gryzoni i innych zwierząt, żyjących w norach. Boston terrier jest pierwszą amerykańską rasą psów, która nie ma stosunku do sportu.

Boston terriery są bardzo wrażliwe psy, czują najmniejsze zmiany w tonie głosu człowieka, czy to są pozytywne, czy negatywne emocje. One również mocno reagują na wszystkich i wszystko, co ich otacza, na atmosferę w domu oraz nastrój ludzi.

 • Wzrost około 38-43 cm
 • Waga 4,5-11 kg
 • Średnia długość życia 13-15 lat

Bull Terrier

Psy rasy Bull terrier pochodzą z Anglii. Rasa ta została uzyskana w wyniku wieloletniego skrzyżowania buldoga z angielskim terrierem. Bulterier to stosunkowo młoda rasa, która powstała w połowie XIX wieku. Początkowo były hodowane  tylko białe bulteriery, ale na początku XX wieku, kiedy rasa już została uznana oficjalnie, zaczęli hodować i kolorowych Bull Terrierów.

Psy te doskonale sprawdzają się jako psy-szczurołapy, pasterze i ochroniarze. Z psem rasy Bull terrier jest w stanie poradzić sobie tylko doświadczony i znający rasę właściciel. Bull terrier jest dominujący i kapryśny, więc potrzebuje właściciela, zdolnego go poskromić.

 • Wzrost około 53-56 cm
 • Waga 23-32 kg
 • Średnia długość życia 12-13 lat
bulteryer

Fox Terrier krótkowłosy

foxterrier

W XVIII wieku w Anglii pojawiły się psy rasy Fox Terrier Smooth (Foksterier krótkowłosy). Są one używane do polowania na lisy i szczury. Wśród terrierów rasa ta jest uważana za najstarszą, jest powszechnie znana, jednak nie jest tak popularna, jak inne teriery. Dziś Foksterier krótkowłosy głównie jest domowym pupilem i wystawową rasą, rzadko teraz można spotkać myśliwego foksteriera.

Elegancki wygląd ukrywa odwagę psa, tego teriera nic nie przerazi, on jest szybki, silny i śmiały. Psy tej rasy to niesamowite połączenie piękna i umysłu.

 • Wzrost około 39 cm
 • Waga 6-9 kg
 • Średnia długość życia 12-15 lat

Glen of imaal terrier

Glen of imaal terrier – pies irlandzkiego pochodzenia. Po raz pierwszy te teriery zostały wspomniane w XVI wieku, ale znane na terenie ojczyzny stały się dopiero w latach 30-tych XX wieku. Ale już za 20 lat rasie groziło całkowite wyginięcie, jednak na szczęście miłośnicy Glen of imaal terrierów zachowali tę rasę. Sławę poza granicami Irlandii rasa otrzymała w latach 80-tych XX wieku, ale nadal nie są one tak popularne. Psy tej rasy były wykorzystywane przede wszystkim do polowania na szczurów. Dziś Glen of imaal terrier pozostaje myśliwym tylko w rodzimej Irlandii, a w innych krajach jest głównie domowym pupilem.

Bez względu na swój rozmiar, pies będzie zaciekle bronić swojego terytorium, dom oraz właściciela. Chociaż w pracy ten terier jest małomówny, on sprawnie ochrania dom i na pewno poda głos, jeżeli wyczuje, że coś jest nie tak. Te psy czują się doskonale i bez ludzkiej uwagi, one są niezależne samodzielne. Ale również chętnie zagra z gospodarzem lub odpocznie z nim na kanapie.

 • Wzrost około 35,5 cm
 • Waga 16 kg
 • Średnia długość życia 10-15 lat
Glen-of-Imaal-Terrier

Dandie dinmont terrier

Dog-Dandie_Dinmont_Terrier

Dandie dinmont terrier pojawił się kilka wieków temu na granicy Anglii i Szkocji. Był popularny wśród rolników i cyganów ze względu na zdolność do polowania na gryzonie. Oficjalne uznanie rasy został dopiero na przełomie XIX-XX wieków. Dziś, jak i w przeszłości, Dandie dinmont terrier jest najlepszym myśliwym na gryzonie. Pies ten jest również stosowany w polowaniu na borsuka, kunę, łasicę, wydrę oraz lisa.

Ten terier jest doskonały w polowaniu właśnie na tych zwierząt dzięki swoim rozmiarom, długiemu ciału i zwinności, co pozwala mu swobodnie przenikać w wąskie nory oraz szczeliny w skałach, żeby wygnać zwierzę na zewnątrz lub udusić go w norze.

 • Wzrost około 20-28 cm
 • Waga 8,2-11 kg
 • Średnia długość życia 12-15 lat

1 thought on “Terriery – część 1”

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *