Darmowa dostawa od 300 zł
Irish-Terrier

Terriery – część 2

Dzisiaj poznamy z wami wiele nowych terierów! Wśród nich będą zarówno małe Jack Russell Terriery, jak i ogromne Czarne rosyjskie teriery. Wszystkie te rasy były stworzone w różnych krajach i mają swoją unikatową historię pochodzenia. Ktoś z terierów więcej lubi dzieci, a ktoś jest bardziej agresywny i skłonny do bójek. Czytając drugą część naszego cyklu artykułów o terierach będziecie mogli lepiej zrozumieć, jak obchodzić się z przedstawicielami tych cudownych ras.

Jack Russell Terrier

jack_russell

Śmieszne małe teriery pojawiły się w Anglii w XIX wieku. “Rodzicem” rasy stał ksiądz, zawzięty myśliwy, miłośnik psów Jack Russell, na cześć którego była nazwana rasa. Przeznaczenie Jack Russell Terrierów – polowanie na lisa. Chociaż krótkie łapki przeszkadzają psu dogonić zwierzę, ale on świetnie wygania ich z nory.Jest on w stanie wyczuć zapach na odległość kilometrów, błyskawicznie wyszukać i w mgnieniu oka dostać się do nory rudego drapieżnika. Dzisiaj psy tej rasy – domowe ulubieńcy, ponieważ są one małe, czułe i towarzyskie.

· Wzrost około 25 – 30 cm
· Waga 5 – 6 kg
· Średnia długość życia 13 – 16 lat

Irlandzki terier

“Daredevil”, tak nazywają Irlandzkiego teriera w ojczyźnie. Figlarny, nierozsądnie odważny, pies z charakterem i jeszcze wiele sprzecznych cech łączy w sobie terier Irlandzki. Ta rasa psów pojawiła się na początku XVIII wieku w Irlandii i jest uważana za jedną z najstarszych ras wśród terierów.

Przyrodzony myśliwy, strach i groza wszystkich zwierząt, żyjących w norach, w czasie wojny Irlandzki terrier służył “łącznikowym” oraz “poszukiwaczem”. Te terriery nigdy nie były ulubieńcami arystokracji, ale cenili go i uwielbiali rolnicy za jego niespotykane zdolności myśliwskie i ochroniarskie.

· Wzrost około 46 – 48 cm
· Waga 11 – 12 kg
· Średnia długość życia 13 – 15 lat

irlandzki_terier

Cairn terrier

Cairn terrier pojawił się w Szkocji w połowie XIX wieku i był używany do polowania na lisy i wydry. Dzięki swojemu rozmiarowi i zręczności ten pies łatwo dostaję się do nor i szczelin w skałach, gdzie chowają się te zwierzęta i wyganiają je stamtąd. Cairn terriery mają mocne ciało, są silne i zwinne. Myśliwi cenią te psy za wytrzymałość i odporność na trudne warunki pogodowe.

Cairn terrier jest obdarzony umysłem, śmiałością i odwagą, jest samodzielny i niezależny. Te psy są bardzo ruchliwe, aktywne i figlarne. Oprócz cech myśliwskich, Cairn teriery mają też zadatki na strażników: one mają wrażliwy słuch i węch, błyskawicznie reagują na każdy podejrzany dźwięk. Słysząc lub widząc coś nieznanego, Kern zaczyna głośno szczekać i ścigać złodzieja, jeśli taki istnieje.

· Wzrost około 23 – 33 cm
· Waga 6 – 8 kg
· Średnia długość życia 12 – 15 lat

Kerry blue terrier

Swoją nazwę rasa otrzymała na cześć hrabstwa Kerry w Irlandii, gdzie została wyhodowana. Słowo “blue” też nie przypadek, bo kolor sierści tych terierów jest srebrno-stalowy, praktycznie niebieski. Kerry blue terrier pojawił się w XVIII wieku w górach Irlandii, ten pies świetnie radził sobie z obowiązkami myśliwego, strażnika, niani i szcurołapa.

W latach 20-tych ubiegłego wieku rasa została uznana przez FCI. Żadna wystawa nie odbyła się bez Kerry blue terrierów. Jest to jedna z niewielu ras, która nie straciła swoje umiejętności robocze w pragnieniu uzyskać doskonały wygląd.

· Wzrost około 44 – 51 cm
· Waga 15 – 18 kg
· Średnia długość życia 13 – 15 lat

Lakeland terrier

Nazwa rasy Lakeland terrier pochodzi od miejscowości, gdzie została wyhodowana rasa ta, a mianowicie w Lakeland, Anglia. W tworzeniu rasy wzięli udział fox terrier szorstkowłosy i bedlington terrier. Wyhodowana rasa psów była przeznaczona do polowania na lisa, borsuka, wydrę i innych zwierząt, żyjących w norach.

Lakeland terrier z łatwością znajduje zwierząt, prześladuje ich do samego końca. W 1921 roku został opracowany ostateczny wzorzec rasy, a w 1943 roku rasa została oficjalnie uznana przez FCI.

Lakeland terrier są żwawe, ruchliwe i energiczne. One bardzo przywiązują się do właściciela, są uprzejme, zabawne, delikatne i obdarzone wszystkimi cechami domowego pupila. W tym samym czasie, te psy są bardzo niezależne, samodzielne, uparte i kapryśne, więc bez odpowiedniego wychowania z tym psem mogą wystąpić trudności.

· Wzrost około 33 – 38 cm
· Waga 7 – 8 kg
· Średnia długość życia 12 – 16 lat

Manchester terrier

Manchester terrier pojawił się w Anglii w XIX wieku. Te psy były hodowane specjalnie do wyniszczenia szczurów i innych gryzoni-szkodników. Szczególną popularność rasa otrzymała w czasach, gdy była popularna rozrywka “szczucie szczurów”.

Nie duży, wysportowany, zwinny Manchester terrier w mgnieniu oka skazywał na śmierć kilkadziesiąt szczurów. Dziś ta rasa psów jest głównie używana jako pies-towarzysz.

Manchester terrier – to niezwykle wierny pies, bardzo przywiązany do właściciela i jego rodziny. Te teriery charakteryzują się niezależnością i sprawiedliwością. Z dziećmi Manchester terrier „dogaduje się” dobrze, czego nie można powiedzieć o zwierzętach. Te psy mają skłonność do bójek, są uparte, zadziorne. Manchester terrier potrzebują ludzkiego społeczeństwa i uwagi. Będąc samotnym, pies głośno szczeka i z wściekłością niszczy wszystko dookoła.

· Wzrost około 38 – 41 cm
· Waga 5,4 – 10 kg
· Średnia długość życia 14 – 16 lat

Manchester_terrier

Czarny terier rosyjski

Czarny_terier_rosyjski

Czarny terier rosyjski pojawił się w 1930 – 1940 r. Hodowcy starali się stworzyć rasę psów, przystosowanych do rosyjskiego surowego klimatu. Czarnego terriera używali jako psa wartowniczego z potężnym ciałem i groźnym wyglądem.

Czarny terier jest niewybredny i potrafi dostosować się do każdych warunków klimatycznych, trybu życia i przyzwyczajeń właściciela. Jest bardzo inteligentny i łatwo się uczy.

Te dość duże psy bardzo aktywne i spokojne, są wspaniałymi strażnikami i nie przegapią obcego na swoim terytorium. Te teriery – odważne i czujne ochroniarze i powstrzymają każdego, kto ich zdaniem stanowi zagrożenie dla nich lub dla rodziny. Oni bardzo lubią dzieci i zwierząt, ale tylko pod warunkiem, że właściciel w odpowiednim czasie i w wystarczającym stopniu socjalizował psa.

· Wzrost około 64 – 72 cm
· Waga 36 – 68 kg
· Średnia długość życia 10 -11 lat

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *