Darmowa dostawa od 300 zł
Mata-węchowa---najlepszy-przyjaciel-nosa-twojego-psa

Mata węchowa – najlepszy przyjaciel nosa twojego psa!

Wiecie, że węch psa jest kilkadziesiąt razy silniejszy, niż u człowieka? Pewnie zauważyliście, że wasz pies poznaje świat nosem. To jego główny zmysł, dzięki któremu poznaje otaczający świat. Obwąchuje każde drzewo, każdą trawę. Sprawdza komunikaty zostawione przez psich kolegów.

Wąchanie – sposób na nudę

Niestety w domu nie ma zbyt wiele rzeczy do obwąchania. Większość przedmiotów jest już pieskowi znana. Może to niestety prowadzić do nudy. A znudzony pies, to szczekanie, zjedzone buty, pogryziony mebel, czy wykopana z doniczki roślina. Dlatego pieski tak bardzo cieszą się na spacery. Mogą wtedy wąchać, poznawać świat i się rozwijać. Wiedzieliście, że kilkanaście minut spaceru w nowym miejscu, gdzie pies poznaje nieznane mu zapachy jest o wiele bardziej męczący, niż bieganie za piłeczką przez godzinę? Jest to dodatkowo “dobre zmęczenie”, które pozytywnie wpływa na kondycję mentalną pieska. Gorąco zachęcamy właścicieli psów do urozmaicania swoim czworonożnym pupilom spacerowych ścieżek.

Mata węchowa

Mata węchowa jest idealnym sposobem, aby w domu zapewnić waszemu pupilowi chwilę rozrywki, ale również stymulować jego mózg. Sposób użycia jest banalnie prosty. Na matę wysypujemy i chowamy w niej ulubione smakołyki, lub karmę. Piesek je wywąchuje, czasem musi je wykopać a w nagrodę dostaje ulubiony przysmak. Ta zabawa powinna trwać około 10 minut. Po wywęszeniu wszystkich pyszności najlepiej schować matę w bezpieczne miejsce, żeby pies jej nie pogryzł.

instrukcja-obsługi-maty-węchowej

Problem łapczywego jedzenia

Jeżeli wasz pies je zbyt łapczywie, lub połyka karmę bez pogryzienia, taka mata będzie świetnym sposobem na spowolnienie łakomczucha (jeżeli wasz pies je bardzo łapczywie, warto spróbować miski spowalniającej jedzenie lub licki mat w przypadku karmy mokrej), które łatwiej jest utrzymać w czystości). Również starsze psy, u których zmysły wzroku i słuchu nie są już tak dobre, skorzystają z zabawy w wąchanie. Szczególnie kiedy nie mają już sił na zabawy zabawkami, czy dłuższe spacery. Należy jedynie uważać w przypadku szczeniaków, które w ramach rozrywki mogą chcieć zjeść matę razem ze schowanym w nich jedzeniem.

Sposób na wyciszenie

Mata węchowa jest świetnym sposobem na “wyciszenie” psa po intensywnej zabawie z piłką, po szalonym spacerze, lub kiedy nasz pupil jest zestresowany. Zabawa w “chowanego” to idealny sposób na rozrywkę dla twojego psa, kiedy nie masz czasu na dłuższy spacer, lub za oknem pada deszcz. Można w bardzo pozytywny i bezpieczny sposób wykorzystać najważniejszy zmysł naszego czworonoga aby zapewnić mu stymulację mentalną, ale również uchronić go od nudy. 

dwa kota

Mata dla kota i gryzoni

Mata-węchowa-dla-kotów-i-gryzoni

Maty węchowe są również świetnym sposobem na spożytkowanie nadmiaru energii u kotów, czy gryzoni – większych i mniejszych. Szczególnie tych, które nie wychodzą z domu. Wywąchiwanie jedzenia działa wyciszająco na wszystkie zwierzęta, więc dobrym pomysłem jest użycie maty pod koniec dnia. Twój pupil oprócz wieczornej dawki jedzenia otrzyma pozytywną porcję rozrywki i uspokoi się przed pójściem spać.

Jaką matę wybrać?

W naszym sklepie znajdziecie różne wielkości i kolory mat węchowych. Możecie ją dobrać do wielkości zwierzaka (pamiętajcie, że psy, czy koty ras z płaskimi pyskami – mopsy, boksery czy buldożki mogą mieć problem z wyciąganiem smakołyków. Wtedy można spróbować mat do wylizywania mokrej karmy, o których napiszemy więcej w kolejnym poście.

nasze-maty-węchowe

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *