Darmowa dostawa od 300 zł

Lizanie dla psa i kota – czy jest ważne i dlaczego?

W naszym ostatnim poście mogliście poczytać o fantastycznym wpływie zabaw węchowych na waszych pupili. Dziś zajmiemy się lizaniem, ślinieniem i memlaniem. To również bardzo ważne czynności w życiu waszego czworonoga.

Moc śliny czworonoga

Psia ślina to nie tylko plamy na dywanie, czy ubraniu… Psia ślina to bardzo ważny element zdrowia i higieny twojego zwierzaka. Ma ona zbawienny wpływ na ich zdrowie fizyczne i psychiczne. Nadmierne lizanie i ślinienie to często również objaw stresu czy strachu, ale o tym zajmiemy się w innym poście. Tu postaramy się skupić na pozytywach związanych z ślinieniem. Oto kilka z nich:

  • Ślina ma zbawienny wpływ na zęby i dziąsła. Jej antybakteryjny skład chroni zęby przed kamieniem, ubytkami, chorobami i zakażeniami. 
  • Ślinienie pomaga przy trawieniu – pies w odróżnieniu od człowieka nie potrzebuje długo przeżuwać jedzenia, często zdarza się, że połyka karmę, czy smakołyk w całości. Ślina pomaga wtedy przetransportować jedzenia do żołądka.
  • Antybakteryjne właściwości śliny pomagają w wygojeniu ran na ciele zwierzaka.
  • Ślinienie spowodowane memlaniem, lizaniem to jeden z najlepszych, jeżeli nie najlepszy sposób na uspokojenie zdenerwowanego bądź zestresowanego psa.
  • U kotów to również kwestia higieny ponieważ ich szorstkie języczki pomagają utrzymać futro w czystości.

Uspokajająca siła lizania

Zauważyliście, że wasz piesek czy kotek czule liże się po łapkach? Z zamkniętymi oczami wylizuje brzuszek? On w ten sposób się wycisza i uspokaja. Nasi czworonożni przyjaciele aby się uspokoić potrafią również lizać swoich właścicieli po rękach czy nogach. Często tak się dzieje, kiedy zwierzak był zostawiony zbyt długo sam w domu, lub miała miejsce stresująca dla nich sytuacja. Lizanie to również okazywanie sympatii zarówno wobec właściciela, jak i np czworonożnego przyjaciela. Na pewno widzieliście rozczulające filmiki, na których kotek liże pieska, czy inne zwierzątko, lub dostaliście soczystego całusa od psa. Pamiętajcie jednak aby odróżnić zwykłe lizanie od na przykład nadmiernego wylizywania spowodowanego stresem bądź alergią.

pies-oblizuje-kota

Lizanie a pomoc w stresującej sytuacji

zabawka-na-smaczki-ostresowuje-psa

Twój pupil boi się sam zostawać w domu? Szczeka, miauczy lub niszczy rzeczy? Nie lubi kąpieli czy czesania? Stresują go nowe miejsca, czy sytuacje a chcesz go zabrać np do restauracji? Jest nachalny kiedy przychodzą goście? Albo zwyczajnie chcesz urozmaicić mu życie i rozrywkę stymulując jego zmysły? Z pomocą przychodzą wam niezliczone zabawki i akcesoria, które wzmagają lizanie i ślinienie. Pomożemy wam wybrać coś odpowiedniego dla siebie.

Według nas najlepsze jest:

  • Podawanie zwierzakom różnego rodzaju gryzaków – najbezpieczniej naturalnych. Zarówno takich do jedzenia jak np. Żwacze czy kostki mleczne lub bardziej trwałych jak np poroża. To świetny sposób na wyciszenie po spacerze, czy podróży. Przyszli goście i zwierzak szaleje? Daj mu coś, co będzie długo żuł i memlał. Nie dość, że skupi się na sobie, to jeszcze uspokoi.
  • Podawanie smakołyków w specjalnych piłkach, kulach, wężach aby zwierzak musiał się porządnie nalizać. To rozwiązanie z kolei polecamy, kiedy zwierzak sam zostaje w domu lub zabieramy go w stresujące miejsce typu restauracja. Sprawdzi się również kiedy chcesz chwili dla siebie. Wybierz bezpieczną piłkę, wypełnij ją specjalnym wkładem, smaczkami, czy mokrą karmą i zostaw taki zestaw swojemu pupilowi.

Lickimat – super bohater świata lizania

Lickimat to hit polecany szczególnie głodomorom, którzy jedzą zbyt łapczywie. Jak piszę producent „Lickimats are all made from human food-grade rubber (TPR)”, to znaczy, że to jest w całości bezpieczny dla pupili (a nawet dzieci) materiał bez ftalanów, który można całkowicie poddać recyklingowi i ponownie wykorzystać w odróżnieniu od silikonowych misek. Te australijskie maty do lizania swoją strukturą utrudniają wydobycie jedzenia ze swoich zakamarków. Licki maty zyskały ogromną popularność ponieważ to również wspaniały sposób aby odciągnąć uwagę zwierzaka od nieprzyjemnej czynności jaką jest na przykład kąpanie. Wystarczy wypełnić ją mokrą karmą, położyć na wannie. Zamiast na kąpieli, zwierzak skupi się na wylizywaniu i jedzeniu. Podobna sytuacja jest przy czesaniu, obcinaniu pazurów czy innych czynnościach, których nasi pupile nie lubią. Ponadto Licki maty łatwo utrzymać w czystości i nie zajmują wiele miejsca. Gorąco zachęcamy do spróbowania tego sposobu na odstresowanie waszego zwierzaka.

lickimat-pasuje-dla-psa-i-kota

Może jeszcze wskazówki na stres zwierzaka?..

Szczęśliwy i zrelaksowany zwierzak, to szczęśliwy i zrelaksowany właściciel. Na rynku jest wiele produktów, które nie tylko ułatwiają życie właścicielom czworonogów, ale wychodzą również na przeciw potrzebom naszych futrzastych przyjaciół. Zapewnijmy naszym zwierzakom zajęcia i rozrywkę, które leżą w ich naturze. Pomóżmy im uporać się z negatywnymi emocjami, które mogą rzutować na ich zachowanie. Wykorzystajmy ich zmysły aby pomóc im lepiej funkcjonować w naszym świecie, bo w naszym świecie czyha wiele stresujących sytuacji, z którymi często sobie nie radzą. O stresie, i tym jak reagują na stres nasze zwierzaki napiszemy więcej w kolejnym poście.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *