Darmowa dostawa od 300 zł

Maty chłodzące – czym są i na co zwrócić uwagę?

Wakacje i sezon upałów tuż tuż, dlatego to ostatni dzwonek, aby przygotować siebie i swojego psa na wysokie temperatury.

Psy nie przepadają za upałami

psu-jest-gorąco

Choć my sami wyczekujemy gorących dni, o tyle nasze zwierzaki nie znoszą ich zbyt dobrze. Dzieje się to przede wszystkim z powodu ograniczonych możliwości pocenia się u psów. Aby pozbyć się szkodliwej ilości ciepła z organizmu, psy przede wszystkim ziają, odprowadzając jego nadmiar poprzez powierzchnię języka, która potrafi zwiększyć swoją objętość, w zależności od potrzeb. Niestety wydolność ta została zaburzona u psów ras brachycefalicznych, które posiadają krótką kufę, a tym samym są najbardziej podatne na wystąpienie objawów udaru cieplnego. Wymienić tu można dość popularne mopsy, buldożki lub shih tzu. Należy też pamiętać o psach młodych, starszych, chorych, o gęstym podszerstku lub długim włosie, a także psów o czarnym umaszczeniu.

Upał – o czym pamiętać

Do podstawowych środków ostrożności, które należy zachować wraz z nadejściem lata, po pierwsze zaliczamy zmianę godzin spacerowych na wczesny poranek i późny wieczór, a w ich trakcie omijanie nagrzanych powierzchni (asfaltowych lub piaszczystych), które mogą poparzyć psie łapki. Normą powinno być także udostępnianie pupilowi chłodnego i zacienionego miejsca oraz dużej ilości świeżej wody, zarówno do picia, jak i schłodzenia się. Miska lub wiadro z wodą z
pewnością okaże się trafnym pomysłem dla labradora lub spaniela. Warto jednak zaznaczyć, że polewanie psa nie jest zbyt skutecznym sposobem. O wiele lepiej sprawdzi się okład z mokrego ręcznika albo kamizelka chłodząca. Nie każdy pies lubi jednak ograniczenia ruchu z tym związane. Stąd idealnym rozwiązaniem wydaje się mata chłodząca.

pies-pije-wodę

Czym jest mata chłodząca?

papillon-leży-na-macie-chłodzącej

Mata chłodząca to nic innego jak materac wypełniony specjalnym wkładem, który delikatnie
chłodzi (ale nie wychładza) psi organizm. Jest więc w pełni bezpieczna, o ile korzystamy z niej zgodnie z przeznaczeniem. Jeśli bowiem nasz pies ma tendencję do podgryzania lub niszczenia
swoich zabawek czy też mebli, mata powinna być udostępniana tylko pod naszym ścisłym
nadzorem. W przeciwieństwie do chłodnych kafelek, mata jest miękka i psom zdecydowanie milej się na niej leży. Z kolei dzięki swoim właściwościom, skutecznie pochłania nadmiar ciepła, chroniąc naszego psa przed przegrzaniem. Jest łatwa w utrzymaniu czystości, a także poręczna jako psi ekwipunek podczas podróży z psem autem.

Na co zwrócić uwagę?

Wybierając matę dla naszego pupila, przede wszystkim musimy dobrać odpowiedni rozmiar.
Chłodzenie będzie efektywne wtedy, gdy mata będzie duża na tyle, aby pies mógł się na niej swobodnie położyć. Kolejny aspekt, to wspomniane wcześniej, zachowania niszczycielskie – kierujmy się przede wszystkim jej wytrzymałością. Dobrze, jeśli matę można stosować zarówno w domu, jak i na zewnątrz oraz jest łatwa w obsłudze – najlepiej, jeśli nie trzeba jej w tym celu
specjalnie mrozić, co wymaga od nas nieustannego pilnowania się, aby o tym odpowiednio
wcześniej pamiętać. Umieszczając ją w domu, wybierzmy na początek to miejsce, w którym pies najczęściej poleguje. Dzięki temu istnieje większa szansa, że pies szybciej oswoi się z matą, a co za tym idzie, upalne dni przestaną być dla niego aż taką zmorą.

pies-śpi-na-macie-chłodzącej

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *