Darmowa dostawa od 300 zł
walka kotow

Co trzeba znać przed adopcją drugiego kota?

Zastanawiasz się nad towarzyszem dla swojego kota? Twój kot spędza dużo czasu sam w domu i chcesz zapewnić mu kocie towarzystwo? Sprawdź, czy to dobry pomysł.

Czy dwa koty to zawsze lepiej, niż jeden?

kochanie kotkow

“Im więcej, tym lepiej!” – powiesz ty. Ale jak każdy miłośnik kotów znasz, że twoje ulubione zwierzęta potrafią być bardzo terytorialne. Dodanie drugiego kota do rodziny to nie lada wyzwanie. Na pewno w głowie masz obrazy dwóch słodkich kotków, tulących się do siebie, liżących czule po uszach. Takie słodkie obrazy i wyobrażenia często stoją za decyzja o kolejnym mruczku. Niestety rzeczywistość często jest inna. Nie każda adopcja tak wygląda i musisz mieć świadomość, że to od ciebie zależy, jak koty się ze sobą dogadają i czy w ogóle narodzi się między nimi przyjaźń. Więc jak to zrobić, aby zwierzęta się ze sobą zaprzyjaźniły i korzystały ze swojego towarzystwa, zamiast drzeć ze sobą przysłowiowe koty? Zanim adoptujesz lub kupisz kolejnego kota, odpowiedz sobie na tych kilka pytań:

Czy mój kot w ogóle lubi inne koty?

Przede wszystkim sprawdź, czy twój kot jest w stanie zaakceptować kolejnego kociego domownika. Jeżeli adoptowałeś go ze schroniska, możesz zadzwonić i spytać, czy dogadywał się z innymi kotami. Może znasz historię jego życia i wiesz, czy jest towarzyski, czy raczej trzyma się na uboczu. Jeżeli twój kot nie miał wcześniej kontaktu z innymi zwierzętami, zaobserwuj, jak się zachowuje, np kiedy odwiedzi was gość, pachnący innym zwierzęciem. Jeżeli kot zacznie się denerwować, syczeć czy uciekać, może to oznaczać, że niestety drugi kot może być problemem. Jeżeli z zaciekawieniem zacznie wąchać, ocierać się o nogi gościa, jest szansa, że ucieszy się z nowego przyjaciela.

kot wacha nieznajomego

Czy kolejny kot ma być dla twojego kota, czy może bardziej dla ciebie?

dwa kota

Masz wyrzuty sumienia, że zostawiasz mruczka samego w domu na wiele godzin? Czy masz jednak pewność, że jest mu z tym źle? Czasem zauważamy, że nasz zwierzak jest bez nas smutny. Jest on smutny bez nas, chce naszego, ludzkiego towarzystwa, niekoniecznie innego zwierzaka. Często można zauważyć, że mieszkające ze sobą koty prowadzą tak naprawdę osobne życie. Śpią osobno, chodzą swoimi ścieżkami, czasem unikają wręcz swojego towarzystwa. Więc zadaj sobie pytanie: czy mój kot potrzebuje i ucieszy się z kolegi lub koleżanki? Czy to z myślą o nim zastanawiam się nad kolejnym domownikiem? Czy może marzą mi się dwa koty? Nie ma w tym nic złego, ale musisz być gotowy na pracę, która wiąże się z kolejnym domownikiem.

Czy jesteś gotowy poświęcić swój czas, energię i fundusze na wprowadzenie kolejnego kota?

Wprowadzenie drugiego kota do rodziny to nie lada wyzwanie. Może trwać nawet do kilku tygodni. Jest to codzienna praca od rana do wieczora. Aby koty mogły się ze sobą bezpiecznie zapoznać i oswoić, muszą być od siebie odseparowane przez conajmniej kilka tygodni. Oczywiście oddzielny pokój nie ukryje przed twoim pierwszym kotem, że w domu pojawił się nowicjusz. Ważnym będzie to, że kociak poczuje, że nie całe jego terytorium jest zajęte, ale tylko oddzielna część. Pozwoli to uniknąć agresji w przyszłości. Musisz też zadbać oraz zapewnić czas i opiekę obu pupilom. Ponadto musisz zainwestować w dodatkowe miski, kuwetę i zabawki. Musisz przygotować się na kilka tygodni życia na “dwa koty”.

bogaty kociak

Jeżeli jesteś zdecydowany i gotowy na kolejnego kotka, w następnym artykule podpowiemy ci, jakiego kotka wybrać i jak to zrobić aby ich zapoznanie przebiegło bez nieprzyjemnych niespodzianek.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *