Darmowa dostawa od 300 zł
święta-pies

Świąteczny stół – czego nie można jeść zwierzętom I część

Święta Bożego Narodzenia zbliżają się wielkimi krokami i z tej okazji warto się dowiedzieć, lub przypomnieć co nasze zwierzaki mogą, a czego kategorycznie nie mogą zjeść z naszego stołu. Gotowanie, pieczenie, piękne zapachy… Nasz pupil w tych dniach zapewne nie odstępuje nas na krok. Prosząc o chociaż odrobinę tego, co tak pięknie pachnie. Niestety większość z przygotowywanych przez nas rzeczy jest szkodliwa dla zwierząt. Poniżej znajdziesz listę najbardziej szkodliwych świątecznych produktów i przysmaków.

Czy czekolada jest niebezpieczna dla twojego pupila?

pies-nie-moze-jesc-czekolade

Na pewno pod niejedną świąteczną choinką zapakowane będą słodycze, na niejednym stole będzie ciasto czy tort czekoladowy. Niestety musimy bardzo uważać aby żadna z tych rzeczy nie wpadła do pyska naszego zwierzaka, bo może to skończyć się tragicznie. W tym przypadku winowajcą jest główny składnik czekolady – kakao. Kakao i zawarta w nim teobromina, która dla ludzi jest nieszkodliwa, dla zwierząt jednak jest silnie trująca. Już małe ilości czekolady mogą dla naszego czworonożnego przyjaciela być tragiczne w skutkach.

Nasze zwierzęta mają inny metabolizm, trawią wolniej, przez co toksyna jest dłużej obecna w organizmie i sieje spustoszenie. Najbardziej szkodliwa jest gorzka czekolada, która w składzie ma dużo kakao… jednak czy czekolada mleczna, czy z nadzieniem, czy to ciasto czekoladowe, nie możemy pozwolić aby nasz pupil ją jadł. Pamiętajcie, że skutki zależą nie tylko od ilości zjedzonej czekolady, ale również od wielkości zwierzaka. Im zwierzę mniejsze, tym silniejsze mogą być objawy. Po zjedzeniu czekolady objawy zatrucia mogą pojawić się od 4- 24 godzin.

Objawy zatrucia czekoladą

Objawami mogą być:

 • Biegunka
 • Wymioty
 • Niepokój
 • Nadaktywność
 • Drgawki

Zatrucie czekoladą może być śmiertelne, więc jeżeli wiemy, że masz zwierzak zjadł tabliczkę, czy batona, należy bezzwłocznie reagować. Można łatwo obliczyć, czy dawka, którą zjadł nasz pupil jest śmiertelna. Ilość teobrominy, która zagraża życiu zwierzęcia to ok 100-150 mg na kilogram masy ciała. W tabliczce mlecznej czekolady może znajdować się mniej więcej 120-150 mg teobrominy. W czekoladzie gorzkiej te ilości mogą sięgać aż 1500-1600mg.

Co zrobić, jeżeli zwierzak zjadł czekoladę?

Można mu pomóc poprzez wywołanie wymiotów aby usunąć trującą substancję z organizmu. Można również podać węgiel spożywczy – jednak wszystko to po konsultacji weterynaryjnej. Lekarz weterynarii powinien dobrać odpowiednią dawkę do wagi naszego pupila oraz poinstruować nas jak wywołać wymioty. Jeżeli nasz pupil to stołowy złodziej, polecamy za wczasu dowiedzieć się od weterynarza jak pomóc naszemu czworonożnemu przyjacielowi w przypadku zatrucia.

Ksylitol – dobry dla ludzi, fatalny dla pupila

Święta to przede wszystkim pyszne wypieki i desery. W wielu kuchniach cukier coraz częściej zastępowany jest różnego rodzaju słodzikami. Nasze zwierzaki z założenia nie powinny w ogóle jeść, czy nawet próbować słodkości, jednak wszyscy właściciele czworonogów wiedzą, że wypadki i kradzieże ze stołu się zdarzają.

Na rynku można znaleźć wiele zamienników cukru takich jak stewia, erytrol czy ksylitol. Są one składnikami wielu produktów “bezcukrowych”, dietetycznych i “light”. Można je znaleźć w kupnych ciastach, lodach, jogurtach czy sokach. Tak jak etytrol, czy stewia nie stanowią dużego zagrożenia dla zdrowia czy życia naszego pupila, tak ksylitol jest WYSOCE TOKSYCZNY i może powodować śmierć zwierzęcia. Nawet w małych ilościach może powodować drgawki, nagły spadek cukru, niewydolność wątroby czy nerek i śmierć.

ksylitol-nie-mozna-kotu

Objawy i pomoc przy zatruciu ksylitolem

Pierwszymi  objawami mogą być:

Jeżeli zauważymy jakiekolwiek z tych objawów, należy bezzwłocznie udać się o lekarza weterynarii aby zapobiec dalszemu postępowi zatrucia np niewydolności nerek.

Gorąco zachęcamy wszystkich właścicieli zwierzaków aby w swojej kuchni w ogóle nie stosowali Xylitolu, a przy kupowaniu słodyczy czytali etykiety i wybierali produkty nie zawierające tego trującego dla zwierząt składnika.

Winogrona, rodzynki, żurawina – kolejne NIE dla czworonoga

Nasze zwierzaki pod żadnym pozorem nie powinny jeść winogron, żurawiny czy rodzynek. Czy to w ciastach, czy samych. Niestety nie ma jeszcze badań na temat substancji zawartej w winogronach, która jest szkodliwa, jednak są one toksyczne i mogą doprowadzić do niewydolności nerek. Biorąc pod uwagę, to, że nie jest sprecyzowane, która substancja jest wysoce szkodliwa, zaleca się nie podawać winogron, żurawiny czy rodzynek pod żadną postacią. 

Jeżeli nasz pupil zjadł winogrona, jak w przypadku czekolady, czy ksylitolu należy wywołać wymioty i podać węgiel spożywczy.

pies-chce-winogrone

Dlaczego te owoce są tak straszne dla psa i kota?

Jednak jeżeli toksyna dostanie się do ciała może ona wywołać:

 • Wymioty (najwcześniejsze objawy zatrucia)
 • Ospałość
 • Brak apetytu

Po kilku dniach od zatrucia toksynami może już rozpocząć się niewydolność nerek – objawami tego mogą być:

 • Wymioty
 • Brak apetytu
 • Cuchnący mocz i oddech
 • Biegunka
 • Nadmierne picie i oddawanie moczu
 • Ból brzucha

W pewnym momencie, kiedy nerki przestaną działać, nasz zwierzak może wpaść w śpiączkę i możemy go już nie uratować. Dlatego rak ważne jest zabezpieczenie go przed zjedzeniem szkodliwych dla niego produktów.

Pamiętajcie, że to od was zależy co zje wasz pupil.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *